Darmowa Dostawa Przedpłatą DPD Pickup od 79zł
Darmowa przysyłka z płatnością za Pobraniem od 239zł

Witamina B9 Kwas foliowy

( ilość produktów: 5 )

Co to jest kwas foliowy?
Kwas foliowy, inaczej zwany folacyną, to witamina B9, która jest ważna dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego oraz krwiotwórczego. Jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży, ponieważ pomaga zapobiegać wadom cewy nerwowej u płodu. Kwas foliowy można znaleźć w wielu pokarmach, takich jak warzywa liściaste, produkty zbożowe fortifikowane, fasola i orzechy. Suplementy kwasu foliowego są również dostępne.

W jakich produktach spożywczych znajdziemy kwas foliowy?
Kwas foliowy jest obecny w wielu pokarmach, w tym:
-warzywa liściaste, takie jak szpinak, sałata, brokuły, kapusta i kalafior,
-fasola, ciecierzyca i soczewica,
-produkty zbożowe fortifikowane, takie jak płatki zbożowe i mąka pszenna,
-owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze i grejpfruty,
-orzechy i nasiona, takie jak migdały i słonecznik,
-jaja,
-wątroba i drożdże,
-suplementy witaminowe.
Należy pamiętać, że kwas foliowy jest wrażliwy na działanie światła, ciepła i tlenu, więc przechowywanie i przygotowywanie żywności zawierającej kwas foliowy powinno odbywać się w odpowiedni sposób, aby zachować jego jak najwięcej.

Co może powodować brak kwasu foliowego w diecie człowieka?
Niedobór kwasu foliowego może być spowodowany nieodpowiednią dietą lub brakiem dostępności do pokarmów zawierających tę witaminę. Inne czynniki, takie jak choroby przewodu pokarmowego, które utrudniają wchłanianie składników odżywczych, oraz niektóre leki, które mogą zaburzać absorpcję kwasu foliowego, mogą również prowadzić do jego niedoboru.
Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak anemia megaloblastyczna, która jest spowodowana brakiem witaminy B12 lub kwasu foliowego. Może to powodować zmęczenie, utratę apetytu, osłabienie, problemy z pamięcią, trudności z koncentracją, problemy z trawieniem i zaburzenia skórne. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać prawidłowe spożycie kwasu foliowego poprzez zdrowe i zrównoważone jedzenie oraz suplementację.

pixel