Darmowa Dostawa Przedpłatą DPD Pickup od 169zł
Darmowa przysyłka z płatnością za Pobraniem od 239zł

Antyoksydanty

( ilość produktów: 68 )

Co to są antyoksydanty? Antyoksydanty to substancje, które chronią komórki przed uszkodzeniem spowodowanym przez tzw. wolne rodniki. Wolne rodniki to cząsteczki, które mają nadmiar elektronu i mogą uszkadzać DNA, białka i lipid w komórkach. Antyoksydanty działają poprzez neutralizację wolnych rodników, co zapobiega ich uszkodzeniu komórek.

Jakie są naturalne antyoksydanty w przyrodzie?
W przyrodzie istnieje wiele naturalnych antyoksydantów, które można znaleźć w różnych pokarmach i roślinach. Niektóre z nich to:

- Witamina C: znajduje się w owocach cytrusowych, kiwi, papryce, truskawkach, czarnej porzeczce, itp.
- Beta-karoten: znajduje się w warzywach zielonych, marchewce, dyni, morelach, itp.
- Witamina E: znajduje się w olejach roślinnych, orzechach, ziarnach, itp.
- Selen: znajduje się w orzechach brazylijskich, rybach, skorupiakach, itp.
- Kwas foliowy: znajduje się w warzywach liściastych, fasoli, awokado, itp.
- Kwas elagowy: znajduje się w orzechach, jagodach, winogronach, itp.
- Polifenole: znajdują się w zielonej herbacie, kakao, winie, itp.
- Glutation: znajduje się w owocach, warzywach, mięsie, rybach, itp.

Jednak należy pamiętać, że antyoksydanty są tylko jednym z elementów zdrowej diety i nie powinno się na nich polegać jako jedynym sposobie na zachowanie zdrowia.

Oto kilka przykładów roślinnych antyoksydantów:

- Kwercetyna jest to związek z rodziny flawonoidów, który występuje naturalnie w wielu roślinach, takich jak: cebula, jabłka, gruszki, jagody, czarne porzeczki, a także w kwiatach i liściach. Kwercetyna jest silnym antyoksydantem, który pomaga chronić komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

- Resweratrol jest to związek z rodziny stilbenów, który występuje głównie w skórkach czerwonych winogron, a także w orzechach laskowych, jagodach acai, truskawkach, malinach i jeżynach. Resweratrol jest silnym antyoksydantem, który pomaga chronić komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i ma również działanie przeciwzapalne.

- Liści zielonej herbaty zawierają różne składniki aktywne, w tym przede wszystkim polifenole, w tym katechiny, w szczególności epigallokatechina gallat (EGCG). Liście zielonej herbaty są bogate w antyoksydanty, które pomagają chronić komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

- Ekstrakt z pestek winogron to substancja pochodząca z pestek czerwonych winogron. Pestki winogron zawierają wiele składników aktywnych, w tym przede wszystkim polifenole, w szczególności proantocyjanidyny, które są silnymi antyoksydantami.

pixel